Perpetuum

utorok 13. augusta 2013

Nešťastná 7 a šťastná 13?


Dnes je utorok 13teho, a to je vraj v Latinskej Amerike, ale aj Grécku a Španielsku veľmi nešťastný deň. Prečítala som si zaujímavú štúdiu od firmy Smartling, v ktorej sa venovali poverčivosti ľudí spojenej s číslami.
Veľmi zaujímavým zistením pre mňa bolo, že pozitívne či negatívne vnímanie niektorých čísel je veľmi rozdielne (často až protichodné) v rôznych geografických oblastiach.
http://www.smartling.com/

13 je považovaná v západných kultúrach za nešťastné číslo. Hotely, letecké spoločnosti, aj veľké firmy sa tomuto číslu často vyhýbajú.

V starovekom Grécku a v starom Egypte bola pritom 13 považovaná za šťastné číslo, v niektorých častiach Talianska je 13 šťastným číslom dodnes. Taliani sa však vyhýbajú číslu 17 a považujú ho za veľmi nešťastné!

Zaujímavé konšpiračné teórie sa vedú o 1 dolárovej americkej bankovke, na ktorej sa to (v protiklade s negatívnym imidžom tohto čísla) len tak hemží 13tkami: 13 je hviezd, 13 je lístkov, 13 pentagramov, 13 šípov a aj 13 kameňov v pyramíde. (Pôvodná americká zástava mala tiež 13 hviezd a má 13 pásov.)

Číslo 7 zase bežne považujeme v našej kultúre za šťastné, ale neplatí to napríklad v Afrike: v Nigérii, Čade, Benine alebo Keni sú považované všetky čísla končiace 7 za mimoriadne nešťastné. 

V Číne a Japonsku sa firmy vyhýbajú číslu 4, vyslovuje sa totiž podobne ako slovo „smrť“, a kto by už chcel bývať na čísle dvojitá smrť (44). Nešťastné sú aj všetky čísla, ktoré 4 obsahujú, a tak sa môže stať, že hotel v Číne nebude mať podlažia 4, 14,24,34. A podlažia 40-49 sa tiež radšej vynechajú...

666, čo je u nás „diabolské číslo“ je  v Ázii považované za veľmi šťastné a ľudia si ho bežne vešajú ako symbol prosperity nad okná a dvere, doma i vo firmách. Takisto cena produktu 6,66 je dobrým marketingovým ťahom. 
S „baťovou cenou“ 9,99 by sa tam zase výrobok nepredával, ľudia by sa jednoducho báli. 
9 je nešťastné číslo a dobré nie sú ani jeho kombinácie. Takže 9,99...smola smolovatá.

Ako to teda je?
Podľa toho, odkiaľ ste, môže byť 7 „nešťastná“ a 13 „šťastná“. Samozrejme, iba ak ste poverčiví.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára