Perpetuum

štvrtok 29. novembra 2012

Pri tvorbe marketingového rozpočtu nezabudnite na 3 veci

Možno už máte hotový marketingový rozpočet, možno práve nad ním sedíte.
Chcem vám poradiť tri praktické veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť pri tvorbe rozpočtu na budúci rok (bez ohľadu na to, akej oblasti sa vaše podnikanie týka):

1. skopírovať minuloročný rozpočet je chybný krok

Neviete, čo robiť a tak iba prepíšete 2012 na 2013 a znížite celkovú sumu.
Nie je to dobrý nápad. 
Prečo? Trhy sa v súčasnosti rýchlo menia, vo svete aj u nás zúri kríza, niekde i recesia. Preniesť mechanicky staré dáta a urobiť z nich nové vám určite nepomôže.
Skúste na to ísť takto: vyhodnoťte všetky marketingové akcie, ktoré ste za uplynulé dva roky urobili a pozrite sa, čo fungovalo. Porovnajte náklady a výnosy. Spomeňte si na odozvu zákazníkov. Buďte kritický: ak niečo nefungovalo kvôli tomu, že sa to nakoniec nedotiahlo po obchodnej stránke, alebo že na to nebolo dosť peňazí, nezavrhujte to. Vyberte aktivity, ktoré priniesli zisk (alebo ho mohli priniesť). Aktivity, ktoré predstavovali len náklady, vyškrtnite zo zoznamu (aj keď ich robíte už roky).
Vymyslite niečo, čo ste doteraz nerobili, nájdite nový segment zákazníkov, zaveďte vernostný systém pre odberateľov, pripravte nový produkt s pridanou hodnotou, segmentujte zákazníkov a pripravte im špeciálne ponuky.  
Buďte kreatívny, nestojí to veľa peňazí...

2. urobte prieskum trhu, aj keby na iné nezostali peniaze

Aj keby vám na nič iné nevyšli peniaze, prieskum trhu je dôležitý. Tak, ako sa mení trh, menia sa aj potreby zákazníkov, mení sa správanie vašich konkurentov a mení sa celkové prostredie a potenciál trhu, na ktorom pôsobíte.
Urobte prieskum medzi zákazníkmi, porozprávajte sa s dodávateľmi, prehodnoťte, čo robí konkurencia dobre, a čo nie.
Ako inak budete vedieť, akým smerom sa máte pohnúť?

3. pripravte si plán B

V zložitom období sa vyplatí byť pružný. 
Pripravte si aspoň dve varianty plánu a stanovte si kontrolné body, kedy budete vyhodnocovať stav jeho plnenia. Ak ste to nerobili doteraz, začnite s tým.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára