Perpetuum

utorok 11. marca 2014

Politický marketing – ako urobiť z anjela čertaNa prezentáciách vždy zdôrazňujem zákazníkom, že na to, aby firma bola na trhu úspešná, nestačí mať len dobrý produkt. Dokonca nestačí ani výnimočný produkt.
Každá firma potrebuje aj premyslenú marketingovú stratégiu. 

Ak ju totiž nemáte, a spoliehate sa len na výhody a kvality svojho produktu... môžete zostať veľmi zaskočený. Konkurent si zistí všetko o vás a vašom produkte, pripraví si stratégiu konkurenčného boja a v správny čas zaútočí. A vy zistíte, že priestor, v ktorom ste nešírili dobré meno svojej značky je odrazu obsadený: plný negatívnych skúseností s vami a vašim produktom. Niekedy môže byť nástrojom aj „nezistiteľný“ zdroj, teda anonym, ktorý si dá tú námahu, aby vás očiernil a zakopal pod čiernu zem.

Že nič z toho nie je pravda? Že nikto nedôveruje anonymom? Na to by som sa nespoliehala.

Tak ako teraz: po meste visia sympatické Kiskove billboardy, hlásajú „srdce, rozum a charakter“.
No a včera prišiel v guči letákov do schránky (predpokladám, že aj vám) červeno-čierny anonym.
Teda, pardon, leták. O Andrejovi Kiskovi. Celý v satanských červeno-čiernych odtieňoch, s kopou výstražne pôsobiacich výkričníkov. Kto ho písal, nevedno. Zabudol sa podpísať. 
Jedno je isté: peňazí mal asi dosť, anonym je profesionálne spracovaný, nie sú v ňom hrubky, a je na kriedovom papieri. To, že ho rozposlali s letákmi do mojej schránky, tiež nebolo lacné. Možno si musel priplatiť aj za tú anonymitu.

Ktože by mohol takto pár dní pred voľbami chcieť premaľovať dobrého anjela na čierno-červeno? Asi niekto, kto si to naplánoval, tesne pred voľbami, aby nebol čas sa riadne ohradiť. Asi niekto, kto chce zostať v anonymite. 

Marketingová stratégia je nesmierne dôležitá. Niekedy aj preto, že váš konkurent si ju dobre pripraví. A vy nie ste pripravený. Napríklad na to, že letáky číta až 70% spoluobčanov. 

Dúfam, že Kiska to zvládne, aj marketingovo. Bez ohľadu na to, koho chcete voliť: sú to nefér ťahy.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára